Hodowla medycznej marihuany
Od dnia w którym Prezydent Andrzej Duda zatwierdził zmiany w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii z 24 marca 2022 roku. Dzięki tej nowej regulacji możliwa jest uprawa konopi nie będących włóknistymi, aby zdobyć surowiec na leki recepturowe. Otwiera to drzwi do założenia w pełni legalnej uprawy medycznej marihuany w Polsce.
W ramach tej nowelizacji dokonano następujących kluczowych zmian:
- Zaktualizowano definicje dla konopi włóknistych, ziela konopi niebędących odmianą włóknistą oraz żywicy konopi.
- Wprowadzono definicję dotyczącą technologii RFID.
- Od teraz można prowadzić uprawy konopi innych niż włókniste i zbiór ziela lub żywicy konopi innych niż włókniste w celu wytwarzania "surowca farmaceutycznego".
Szacuje się że w ciągu najbliższych lat sektor konopny będzie dynamicznie się rozwijał, wpływając znacząco na przemysł spożywczy, tytoniowy, medyczny oraz kosmetyczny. Aktualnie obserwujemy, jak wiele krajów kieruje się ku legalizacji i uregulowaniu handlu marihuaną. Branża ta ma szansę stać się jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi rynku
Projekt i instalacja hali do uprawy marihuany
Jako firma zajmująca się już od ponad 10 lat projektowaniem, doborem sprzętu oraz instalacją systemów uprawowych jestesmy partnerem godnym zaufania. Jesteśmy w stanie podzielić się naszym know-how, dopasować odpowiednie wyposażenie oraz przyjechać i zainstalować cały system. Postaw na nasze doświadczenie i uniknąć kosztownych błędów i stresu.
Sprzęt do uprawy medycznej marihuany
W naszej historii mieliśmy do czynienia z wieloma scenariuszami oraz wymaganiami ze strony klientów. Zebrane doświadczenie pozwala nam na dopasowanie się do każdych wymogów. Instalujemy i dopasowywujemy:
- Oświetlenie HPS, LED,
- Systemy kontroli klimatu w halach uprawowych,
- Systemy nawadniania,
- Systemy hydroponiczne,
- Systemy dawkowania nawozu
- i tym podobne.
Jak dostać pozwolenie na hodowlę medycznej marihuany w Polsce
Uprawianie konopi, innych niż włókniste, jest dozwolone jedynie w konkretnie ustalonych okolicznościach. Mogą to robić jedynie instytuty badawcze pod ścisłym nadzorem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które dysponują odpowiednimi zasobami. Wymagana jest także zgoda od Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Przed jej udzieleniem inspektor konsultuje się z odpowiednim komendantem wojewódzkim policji. Uprawa będzie musiała być odpowiednio udokumentowana, nadzorowana oraz zabezpieczona przed kradzieżą lub zniszczeniem. Ponadto instytut będzie zobowiązany do wyposażenia się w system RFID, technologię służącą do monitorowania na odległość poprzez fale radiowe. Umożliwi to śledzenie i kontrolę nad roślinami, co pomoże w ochronie przed ich nielegalną defraudacją.
Powstaje zatem pytanie jak stać się instytutem badawczym?
Osiągnięcie tego statusu niestety nie jest łatwe. Aby uzyskać takie uprawnienia, instytut badawczy musi zostać uwzględniony w specjalnym rozporządzeniu. Do tego instytut musi spełnić kilka formalnych wymogów, w tym posiadać kompetentny zespół pracowników oraz odpowiednie wyposażenie i infrastrukturę technologiczną.
Jakie jeszcze wymagania aby legalnie uprawiać marihuanę?
Oprócz wyżej wymienionych warunków, każdy starający się o zezwolenie na prowadzenie takiej uprawy będzie musiał także dołączyć oświadczenie o tym, że nie był karany za wykroczenia, o których mowa w art. 65 (nielegalna uprawa maku niskomorfinowego lub konopi włóknistych)