Na ostateczny wynik uprawy roślin ma wpływ wiele różnych czynników. Warto pamiętać, że nie chodzi jedynie o odpowiednie nawodnienie czy oświetlenie.
Należy bowiem zadbać również o odpowiednią wentylację pomieszczenia. Niedopełnienie tego obowiązku może skończyć się klęską w zbiorach. Dla zapewnienia odpowiedniej wentylacji pomieszczenia wykorzystuje się specjalne urządzenia.
Gdzie umieszczać otwory wentylacyjne?
Decydując się na uprawę w domu, warto pamiętać o tym, że zachowanie cyrkulacji powietrza wymaga zrobienia dwóch otworów wentylacyjnych na różnych poziomach. Najczęściej robi się to po przekątnej. Górnym otworem wychodzi ciepłe powietrze, natomiast dolnym - chłodniejsze.
Wentylator
Po wzbogaceniu przestrzeni do uprawy o otwory wentylacyjne należy zakupić odpowiedni
wentylator. Do wyboru mamy wiele różnych rodzajów tego urządzenia. Najważniejsze jest jednak to, aby cechowały się odpowiednią wydajnością. Nie bez znaczenia jest również hałas, jaki generuje. Być może nie jest uciążliwy dla nas, jednak dla sąsiadów z pewnością może taki być.
Można w takim wypadku zastosować tłumiki akustyczne. Wentylator należy umieszczać w pobliżu górnego otworu wentylacyjnego, który wypycha powietrze z przestrzeni uprawy roślin. W celu zwiększenia wentylacji można zastosować także dodatkowy wentylator w postaci zwykłego wiatraka biurowego.
Z powodzeniem wywołuje on naturalną cyrkulację powietrza, która występuje w naturalnych warunkach w postaci wiatru. Można również ustawić go w kierunku lamp, aby zmniejszyć ryzyko ich przegrzania.
Co jeszcze należy wiedzieć?
Sam wentylator nie neutralizuje zapachu, który wynika z uprawy roślin. W tym celu należy zastosować filtry węglowe antyzapachowe. Otwory wentylacyjne, wentylator i filtr antyzapachowy należy połączyć również odpowiednimi przewodami wentylacyjnymi. Nie można również zapomnieć o dostarczaniu roślinom odpowiedniej ilości
C02 (dwutlenku węgla) - szczególnie w przypadku większej uprawy. Do realizacji tego celu wykorzystuje się specjalne generatory dwutlenku węgla.